O manuální lymfodrenáži

Je jemná, ručně prováděná technika, při které se obnovuje a urychluje tok lymfy (mízy) v organismu. Lymfa obsahuje hlavně vodu, bílkoviny, tuky ale také lymfocyty a odpadní produkty metabolismu.

Manuální lymfodrenáž má tedy tři základní funkce: 

→ drenážní (odvádí přebytečnou vodu z organismu), 

→ transportní (odvádí odpadní látky do mízních uzlin, kde dochází k jejich filtraci)

→ imunitní (obrannou, kdy odvádí lymfocyty do místa zánětu).

Terapeut pracuje velmi malým tlakem ruky, který uzpůsobuje dle potřeb pacienta mezi 20-80 mm Hg. Pro představu při 20 mm Hg se ruka téměř nedotýká, při 100 mm Hg se jedná o masáž. Tlak na úrovni masáže už neovlivňuje povrchový lymfatický systém, protože působí do hloubky až na svaly. Užití olejů nebo emulzí je kontraproduktivní, protože vede k prohřátí a zabraňuje provádět správně lymfatické hmaty. Proto lymfodrenáž probíhá na rozdíl od masáže „nasucho“. I přesto, že se jedná o techniku jemnou a pro pacienta příjemnou, pro terapeuta je kvůli speciálním hmatům poměrně náročná.

Používání výrazu „lymfomasáž“ je neodborné, ale je často rozšířeno mezi laickou veřejností i terapeuty s nedostatečnou odborností. Certifikát manuální lymfodrenáže vydává Ministerstvo zdravotnictví (MZ). Absolvovat ho může jen vysokoškolsky vzdělaný zdravotník (nejčastěji fyzioterapeut nebo zdravotní sestra). Nejedná se o víkendový kurz, ale o kurz odborný, kdy je od MZ přesně předepsaný počet hodin i délka trvání. Je to ve finále kolem více než sto hodin a kurz je rozložen do zpravidla dvou let, aby měl terapeut možnost trénovat metodiku mezi jednotlivými částmi, a mít tak zpětnou vazbu na další části kurzu.

Jaké má manuální drenáž účinky

1.  Snižuje otoky (jak po poúrazových stavech, tak při lymfedému (lymfatickém otoku), flebedému (žilnímu otoku), pomáhá při prevenci hlubokých žilních trombóz a křečových žil.

2.  Zmírňuje bolest například při poúrazových stavech nebo při migrénách.

3.  Urychluje regeneraci organismu, rekonvalescenci u sportovců v tréninku, hojení po úrazech.

4.  Redukuje jizvy, vrásky, celulitu (celulitidu).

5.  Posiluje imunitu, obranyschopnost organismu, prevence (i u malých dětí).

6.  Uklidnění mysli nejen při depresích a stresu.

Jak lymfodrenáž probíhá:

Záleží na obtížích, s kterými přicházíte. Obecně se dá ale říci, že terapie trvá kolem 60 minut. Je zcela pasivní, to znamená, že při ní pacient leží nejprve na zádech a poté na břichu. Vždy se nejprve uvolňují lymfatické uzliny na krku, proto je výhodné mít tílko nebo tričko s výstřihem a před terapií si sundat řetízky a dlouhé náušnice. Poté terapeut pracuje většinou na dané části těla dle diagnózy, většinou se jedná o dolní končetiny jak zepředu, tak zezadu. Terapie by měla probíhat v tichosti a v úplné relaxaci. Proto při terapii terapeut nemluví ani nepouští hudbu a to samé očekává od pacienta.

Dávkování manuální lymfodrenáže:

Opět záleží na obtížích, ale obecně by měla proběhnout série 8-10 terapií. Doporučuje se aplikovat 4-6 terapií co nejblíže u sebe, tzn. 1-2x týdně. Poté se frekvence snižuje cca na 1x za 14 dní, až na udržovací terapie 1x za měsíc.

Pro koho je lymfa vhodná:

Pro dospělé s konkrétními potížemi viz výše, jako prevence, či kvůli kosmetickému efektu.

Kdy NENÍ možné lymfodrenáž aplikovat:

Při akutním zánětlivém onemocnění (bakteriálním, virovém), při užívání penicilinu a antibiotik, při začínajícím nachlazení, chřipce, angíně.

Při selhávání orgánů (játra, plíce, ledviny, srdce) a jimi způsobenými otoky.

Dále při kožním onemocnění, akutní trombóze, krvácení, zástavě močení, aneurysmatu, lymfomu, chemoterapii, ozařování, v začátku onkologické léčby nebo i při podezření na onkologické onemocnění.

Jak být připraven na první terapii a jaký režim by se měl dodržet po terapii:

V den lymfodrenáže zvýšit už od rána příjem tekutin, nejlépe pitím čisté vody. Neplánovat si po terapii žádnou velkou fyzickou aktivitu, při které dochází k nadměrnému pocení až prohřátí svalů, není ale ani vhodné si po terapii sednout do auta a řídit na delší vzdálenost. Po terapii může dojít k větší únavě organismu. Nemusíte se ale bát o lehké pohybové aktivity. Vhodné je tedy zvolit například pěší nenáročnou procházku domů. Pokud chcete lymfatický systém podpořit i vy sami aktivně, vyhněte se tučným masitým nebo smaženým pokrmům, alkoholu, kávě, o cigaretách a tabáku nemluvě. Vhodná je lehká strava, pití bylinných čajů a čisté neslazené vody.  Bezprostředně před terapií se nemažte žádnými krémy a oleji. Je potřeba být na terapii fit, nemít žádné akutní onemocnění, teplotu nebo nachlazení či chřipku, nebrat antibiotika nebo penicilin. Připadnou menstruaci, těhotenství, hyperfunkci štítné žlázy nebo jiná chronická onemocnění je nutné nahlásit terapeutovi.